آشنایی با مشخصات لاستیک خودرو

1. تاریخ تولید

آیا می‌دانید که لاستیکهای خودرو نیز مانند بسیاری از فراورده‌های مصنوعی دیگر، تاریخ مصرف دارند؟ این تاریخ 4 سال پس از تاریخ تولید آنهاست که معمولاً به‌صورت عددی 4 رقمی بر روی لاستیک درج شده است.

پیدا کردن تاریخ انقضای مصرف لاستیک، کاری بسیار آسان است. اگر به نوشته‌های درج شده در کنار لاستیک دقت کنید، عددی 4 رقمی را خواهید دید که هفته و سال میلادی تولید آن را مشخص می‌سازد. در واقع لاستیک 4 سال پس از این تاریخ، قابل استفاده نیست.

برای مثال در نمونه زیر، عبارت 0806 نشان دهنده این است که لاستیک در هفته 8 (یعنی ماه فوریه) سال 2006 میلادی تولید شده و تا قبل از مارس سال 2010 قابل استفاده است.


نمونه تاریخ تولید واقع بر دیواره لاستیک خودرو

درصورتی‌که تاریخ مصرف لاستیک شما گذشته باشد، این احتمال که به دلیل ترکیدن ناگهانی آن باعث تصادف شده و یا حتی مرگ‌آور شود، بسیار زیاد است. تاریخ تولید می‌تواند هشداری برای ما باشد تا با بررسی آن، از پایان نیافتن مهلت مصرف لاستیک خودروی خویش مطمئن شویم.

2. حداکثر فشار باد

مطلب حائز اهمیت دیگری که غالبا آن را فراموش کرده و یا به آن اهمیتی نمی‌دهیم، میزان فشار باد مجاز لاستیک است. در صورتی که قصد سفر داشته باشید، فشار لاستیک‌ها را نسبت به فشار توصیه شده در شرایط عادی به مقدار 4psi کاهش دهید، زیرا لاستیک‌ها به‌هنگام رانندگی طولانی در بزرگراه‌ها، گرم شده و فشار باد درون آنها بالا می‌رود.


تاثیر فشار باد لاستیک بر ساییدگی آجها

میزان حداکثر فشار باد مجاز برای هر لاستیک را می‌توانید بر روی دیواره کناری آن مشاهده کنید. حداکثر فشار مجاز برای بعضی لاستیک‌ها 32psi، برای برخی 44psi و برای بعضی دیگر از انواع لاستیک‌ها حتی تا 50psi در نظر گرفته شده است. اطلاعات لاستیک خودروی خود را بررسی کنید تا از میزان فشار مجاز واقعی آن مطلع شوید. تنظیم فشار باد تا چند پوند کمتر از حداکثر فشار مجاز، عملی قابل قبول است، ولی نباید در این کاهش افراط کنید.

لاستیک‌های مختلف بر حسب کاربردهای گوناگون، برای تحمل فشارهای مختلفی طراحی شده‌اند. فشار کم باد داخل لاستیک، موجب بالا رفتن حرارت آن می‌شود. عکسبرداری مادون قرمز از لاستیکی با فشار باد کم که در سرعت بالا تست شده است، نشان می‌دهد که دمای مخرب آن بالا می‌رود.

3. بار مجاز

مطلب مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، میزان باری است که می‌توانیم روی لاستیکها وارد کنیم که به آن شاخص وزن لاستیک گفته می‌شود. در بسیاری مواقع بدون توجه به فشاری که بار اضافی درون خودرو به لاستیک‌ها وارد می‌کند، اقدام به حمل بار با خودرو می‌کنیم. عبور از مرز مجاز بار، امکان انهدام لاستیک را افزایش داده و حتی ممکن است عاملی موثر در وقوع تصادفات باشد.


حمل بار بیش از حد مجاز لاستیک

این عدد، نماینده حداکثر وزنی است که هر لاستیک می‌تواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته ‌باشد و بین صفر تا ۲۷۹ متغیر است. برای خودروهای سواری، عدد شاخص وزن بین ۷۵ تا ۱۰۵ است. برای مثال، شاخص وزن برای خودروی پراید ۷۶ و معادل ۴۰۰ کیلوگرم بار است، یعنی این لاستیک هنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد، حداکثر ۴00 کیلوگرم را می‌تواند حمل کند. توجه داشته باشید هرگز لاستیکی را که شاخص وزن آن کمتر از میزان توصیه شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید.

4. سرعت مجاز

سرعت مجاز هر لاستیک، حداکثر سرعتی است که لاستیک می‌تواند به مدت 10 دقیقه تحمل کند. این شاخص با یکی از حروف لاتین A تا Z بیان می‌شود. برای مثال روی جداره لاستیک خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان می‌دهد هنگامی که لاستیک دارای فشار باد و بارگذاری مناسب است، حداکثر توان حرکت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر لاستیکی تحت تأثیر حداکثر سرعت واقع شود، اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن اعمال شود، آسیب می‌بیند و یا ممکن است بترکد.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS2cgPNfWnJ-v-EgUABm-XX-YWAE1zUfRQJVxhvh_Y7j7JXCAmi
حوادث ناشی از عدم توجه به سرعت مجاز لاستیک

5. اندازه

بسیاری از افراد، هنگامی که برای خرید لاستیک به فروشگاه مراجعه می‌کنند، در پاسخ به سوال فروشنده در زمینه اندازه لاستیک مورد نظرشان، بلافاصله اعداد و ارقامی را بیان می‌کنند که روی لاستیک قدیمی خود دیده‌اند. آیا بهتر نیست بدانید که این شماره‌ها چه معنایی دارند؟


بخشهای تشکیل دهنده اندازه لاستیک

اندازه لاستیک خودرو با علایمی همچون 165/65-R13 (برای مثال، اعداد روی لاستیک پراید) نشان داده می‌شود. معنی این اعداد و حروف به شرح زیر است:

165: پهنای لاستیک بر حسب میلی‌متر

65: نسبت ارتفاع دیواره لاستیک (فاق) به پهنای آن برحسب درصد

R: رادیال

13: قطر رینگ بر حسب اینچ

6. مقاومت حرارتی

مقاومت حرارتی لاستیکها با حروف لاتین مشخص می‌شوند. مقاومت حرارتی لاستیک‌ها به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین درجه، با حروف A، B و C مشخص می‌شوند.


حرارت ایجاد شده در بخشهای مختلف لاستیک

7. چسبندگی

این واژه در یک لاستیک، میزان قابلیت متوقف کردن خودرو را در جاده‌های خیس نشان می‌دهد. داشتن چسبندگی بالا به این معنی است که این لاستیک، خودروی حامل خود را در جاده‌های خیس، در مسافت کوتاهتری نسبت به لاستیک با چسبندگی پایین‌تر، متوقف می‌کند. میزان چسبندگی از بیشترین تا کمترین، به ترتیب با حروف AA، A، B و C تعریف می‌شود.


رد لاستیک خودرو روی سطح جاده

8. ساییدگی

این عدد، میزان سایش لاستیک را به ما نشان می‌دهد. عدد بالاتر بیانگر این است که ساییده شدن لاستیک زمان بیشتری طول می‌کشد. به عنوان مثال، زمان ساییده شدن یک لاستیک با کد ساییدگی 400 دو برابر لاستیکی با کد ساییدگی 200 است.


کد سایش 340

9. ترکیبات سازنده لاستیک

این عبارت، مواد سازنده لاستیک را توضیح می‌دهد. به عنوان مثال، عبارت TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL یعنی رویه لاستیک مرکب از یک رویه پلی‌استری به همراه دو لایه سیم فولادی است.


مطالب مرتبط :
چند توصیه مهم درباره لاستیک خودرو
آج لاستیک خودرو
اهمیت جهت آج
لاستیک‌های چهارفصل با نماد گل و لای و برف
خود تمیزی لاستیک خودرو
طراحی آج‌های لاستیک
تاثیر عادت‌ها و روش رانندگی بر عمر لاستیک‌ها
اهمیت جابه‌جا کردن لاستیک‌های با هم
نحوه جابه‌جا کردن چرخ‌ها در خودروهای محور جلو و محور عقب
نیروهای وارد بر لاستیک خودرو
انواع لاستیک‌های سنگین
تاریخچه مختصری درباره لاستیک خودرو
آشنایی با مشخصات لاستیک خودرو
نکاتی در راستای افزودن بر طول عمر لاستیک خودرو
استفاده از ضایعات لاستیک خودرو در کوره‌های ذوب فولاد
مفهوم آفست رینگ خودرو
تفاوت عملکردی لاستیک
اهمیت تناسب پهنای لاستیک با پهنای رینگ
تعریف قطر رینگ خودرو
انواع سایش‌ها در لاستیک خودرو
تاثیر کم‌بادی، پربادی و عدم هم‌راستایی چرخ‌ها بر سایش لاستیک‌ها
شاخص ساییدگی آج لاستیک
معیار ساییدگی لاستیک خودرو
طبقه‌بندی فصلی لاستیک‌ها
لاستیک‌های نمایشی
توصیه‌هایی در مورد نگهداری لاستیک‌های
پدیده هیدروپلانینگ یا جمع شدن آب در زیر لاستیک خودرو
 
تمام حقوق این سایت مربوط به شرکت ایران لاستیک می باشد